Ako pripraviť pizzu? Krok za krokom

Ako pripraviť pizzu? Krok za krokom
Zaujímavosti

Ako pripraviť pizzu? Pizza je jedným z najobľúbenejších jedál na svete. Môžete si vytvoriť svoje vlastné variácie s rôznymi prísadami a kombináciami chutí. Pripravenie pizzy doma môže byť zábavným a uspokojujúcim zážitkom. Tu je krok za krokom návod, ako pripraviť vlastnú domácu pizzu.

Potrebné suroviny:

  • Cesto na pizzu (môžete si ho pripraviť sami alebo zakúpiť hotové)
  • Paradajková omáčka (môžete použiť hotovú omáčku alebo si ju pripraviť sami)
  • Syr na pizzu (mozzarella, cheddar, parmezán)
  • Prísady na náplň (šunka, saláma, paprika, cibuľa, šampiňóny, olivy, ananás, klobása a ďalšie podľa chuti)
  • Korenie a bylinky (oregano, bazalka, čierne korenie)
  • Olej na potretie cesta

Ako pripraviť pizzu – postup:

Príprava cesta:

Ak si cesto pripravíte doma, zmiešajte múku, soľ a droždie. Postupne pridávajte teplú vodu a miešajte, kým sa nevytvorí hladké cesto. Nechajte cesto vykysnúť pod utierkou na teplom mieste asi hodinu.

Vaľkanie cesta:

Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske alebo podložke na cesto. Rozvaľkávajte ho postupne do žiadanej hrúbky, pričom pravidelne pridávajte múku.

Príprava omáčky:

Pripravte si paradajkovú omáčku. Môžete použiť hotovú omáčku alebo si pripraviť vlastnú zmiešaním paradajok, cesnaku, oleja, soli a byliniek. Omáčku rovnomerne natrieme na povrch cesta.

Pridanie syra:

Syr na pizzu nastrúhame alebo nasekáme na tenké plátky. Rovnomerne ho posypeme po celej ploche pizze.

Pridanie prísad:

Na pizzu pridávame prísady podľa vašich preferencií. Môžete pridať šunku, salámu, papriku, cibuľu, šampiňóny, olivy, ananás, klobásu a ďalšie.

Posypanie koreninami a bylinkami:

Pizzu môžete ochutiť korením ako oregano, bazalka a čierne korenie. Tieto bylinky pridajú do pizze charakteristickú chuť.

Pečenie pizzy:

Predhrejte rúru na vysokú teplotu, obvykle okolo 220 °C. Pizza sa pečie priamo na rošte alebo na pizze kameni, ak ho máte. Pečte ju približne 10-15 minút.

Podávanie:

Vyberte hotovú pizzu z rúry a nechajte ju chvíľu vychladnúť pred krájaním. Potom ju nakrájajte na kúsky a podávajte ešte teplú. Môžete ju doplniť čerstvými bylinkami alebo chilli omáčkou.

Pri príprave domácej pizze si nechajte voľnosť experimentovať s prísadami a chuťami. Pizza je skvelý spôsob, ako sa kuchársky vyžiť a potešiť svoje chuťové poháriky. Nezabudnite si vychutnať proces a zdieľajte výslednú pizzu s rodinou a priateľmi!