Rôzne druhy pizze: chuťový svet plný pestrosti

Rôzne druhy pizze: chuťový svet plný pestrosti
Zaujímavosti

Na svete existujú rôzne druhy pizze a my sa v tomto článku pozrieme na tie najznámejšie. Pizza je jedným z najobľúbenejších jedál na svete a stala sa symbolom talianskej kuchyne. Jej jednoduchá a pritom chutná kombinácia cesta, paradajkovej omáčky, syra a rôznych náplní oslovuje ľudí po celom svete. No mnohí nevedia, že existuje množstvo rôznych druhov pizze, každý s vlastnou chuťou a charakteristickými ingredienciami.

1. Margherita

Začneme klasikou – Margheritou. Táto jednoduchá pizza sa skladá z cesta, paradajkovej omáčky, mozzarelly, olivového oleja, bazalky a soli. Je to jeden z najjednoduchších a najobľúbenejších spôsobov podávania pizze v Taliansku, a to vďaka jej čistote a lahodnému spojeniu prísad.

2. Pepperoni

Pepperoni pizza je obľúbeným druhom pizze v Spojených štátoch a je známa svojou štipľavou chuťou. Je to pizza s paradajkovou omáčkou, syrom a štipľavými salámovými kúskami nazývanými „pepperoni“. Táto pizza je typickým príkladom amerického varianta talianskej klasiky.

3. Hawaiian

Hawaiian pizza je ďalším americkým obľúbencom, aj keď pôvodne pochádza z Kanady. Skladá sa z paradajkovej omáčky, syra, šunky a ananásu. Táto zmes sladkých a slaných chutí dáva tejto pizze unikátnu chuťovú kombináciu.

4. Capricciosa

Capricciosa je typická talianska pizza, ktorá má rozmanité ingrediencie. Skladá sa z paradajkovej omáčky, mozzarelly, šunky, žampionov, artičok a čiernych olív. Táto pizza je pestrá a ponúka rôznorodé chute.

5. Neapolitana

Neapolitana je klasickou talianskou pizzou, ktorá sa stala súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Má hrubší, mäkučký korok a jednoduchú kombináciu paradajkovej omáčky, syra a bazalky. Je pečená v peci na drevené uhlie, čo jej dodáva charakteristickú chuť.

6. Chicago Deep Dish

Chicago Deep Dish je známa svojím vysokým okrajom a hlbokým cestom. Na dne je paradajková omáčka, nasleduje syr, a potom je pokrytá rôznymi náplňami, ako sú talianska klobása, zelenina a mäso. Je to robustná a sýtne jedlo, ktoré si získalo obľubu v štáte Illinois v USA.

7. Prosciutto e Funghi

Prosciutto e Funghi je ďalšou talianskou pizzou, ktorá obsahuje paradajkovú omáčku, syr, plátky prosciutta (italská šunka) a huby. Táto pizza je jednoduchá a elegantná, so silným talianskym charakterom.

8. Seafood Pizza

Seafood pizza je špecialitou pre milovníkov morských plodov. Má paradajkovú omáčku, syr a rôzne morské plody, ako sú krevety, mušle, kalmary a iné. Táto pizza je skvelou voľbou pre tých, ktorí si chcú vychutnať bohaté morské chute.

9. Vegetariana

Vegetariana pizza je určená pre tých, ktorí preferujú rastlinnú stravu. Má paradajkovú omáčku, syr a širokú škálu zeleniny, ako sú paprika, cibuľa, paradajky, olivy, brokolica a ďalšie. Je to farebná a výživná voľba pre všetkých vegetariánov.

10. Marinara

Marinara je jednou z najjednoduchších pizze. Má paradajkovú omáčku, cesnak, oregano a olivový olej. Táto pizza je vhodná pre tých, ktorí preferujú jednoduché chute a nechcú syr ani mäso.

Pizza je jedným z najuniverzálnejších jedál, ktoré oslovuje ľudí po celom svete. Existuje množstvo rôznych druhov pizze, každý s vlastnou chuťou a štýlom. Bez ohľadu na to, či preferujete klasiku alebo experimentujete s novými kombináciami, pizza vám vždy poskytne chuťový zážitok, ktorý si budete pamätať. Tak si doprajte rôzne druhy pizze a objavujte rozmanitosť tejto ikonickej talianskej dobroty.