História pizze: cesta od jednoduchého pokrmu k svetovému fenoménu

História pizze: cesta od jednoduchého pokrmu k svetovému fenoménu
Zaujímavosti

Pizza je jedným z najikonickejších a najpopulárnejších jedál na celom svete. História pizze sa viaže k starovekým časom a v priebehu stáročí sa vyvinula z jednoduchého pokrmu do globálneho fenoménu. Tu je stručný prehľad histórie pizze.

História pizze

Staroveké začiatky:

  • Pôvodné formy pizze sú známe už z antických čias. Gréci, Rimania a Egypťania pripravovali placky z cesta, ktoré boli následne naberané rôznymi prísadami ako bylinky, olivy a med.

Napoli a Margherita pizza:

  • Neapolské mesto Neapol v Taliansku sa považuje za kolísku modernej pizze. V 18. storočí sa v Neapole začali objavovať pizzériky, kde sa začala pripravovať pizza v podobe, ktorú poznáme dnes. Rýchla príprava a lacné suroviny robili z pizze obľúbený občerstvovací pokrm pre chudobnejších vrstvy.
  • V roku 1889 slávny napolitánsky pekár Raffaele Esposito pripravil pizzu pre talianskeho kráľa Umberta I. a jeho manželku Margaritu. Táto pizza mala tri farebné prísady: rajčiny (červená), mozzarellu (biela) a bazalku (zelená), odkazujúce na talianskú vlajku. Táto verzia sa stala známou ako „Pizza Margherita“ a prispela k popularizácii pizze.

Rozšírenie do Ameriky:

  • S príchodom talianskych prisťahovalcov do Spojených štátov v 19. a 20. storočí sa pizza dostala aj za oceán. V New Yorku a Chicagu začali vznikať prvé pizzériky, ktoré podávali pizzu v rôznych variantoch, často s pridaním nových ingrediencií, ktoré sa prispôsobovali americkému vkusu.

Medzinárodná popularita:

  • Po druhej svetovej vojne začala pizza získavať stále viac popularitu aj mimo Talianska a USA. Rýchla príprava a univerzálnosť receptu prispeli k tomu, že sa stala obľúbenou pochúťkou na celom svete.

Moderná diverzifikácia:

  • Dnes existuje nekonečné množstvo variantov a štýlov pizze. Okrem tradičnej talianskej a newyorskej pizze môžete nájsť pizze s rôznymi druhmi cesta, rozličnými omáčkami a pestrou paletou prísad.

Pizza sa vyvinula z jednoduchého pokrmu pre chudobnejšie vrstvy do svetového fenoménu, ktorý spojil rôzne kultúry a chutné skúsenosti. Je to pokrm, ktorý združuje jednoduchosť s nekonečnými možnosťami a stále zanecháva hladných na viac.